آموزش شمارش

آموزش شمارش

برای آموزش ریاضی به دخترم هیچ مطالعه ای نداشتم و فقط بر اساس خواسته ها و تمایلات دیانا و اینکه پایه یادگیری ریاضی دانستن مفهوم شمارش و درک آن است، عمل کردم. و بعد در وبلاگ دوست عزیزم الهه مطالب مفیدی در این زمینه خواندم و خوشحال شدم از اینکه تقریبا در همین راستا عمل می کنم.

آموزش مفهوم شمارش را خیلی وقت است که شروع کردم یعنی از حدود یک سالگی ( دیانا دو سال و نه ما سن دارد) وقتی که می خواستم به او اسباب بازی یا خوراکی و یا هر چیز قابل شمارش را بدهم برایش می شمردم. این دو تا اسباب بازی است و یا این سه تکه سیب است و … . تا حالا که خودش را مشتاق دانستن تعداد و شمارش یافتم. هر چه که دستش بود از من می پرسید اینها چند تا هستند و خوب من هم مشتاقانه جوابش را می دهم. و حالا که سعی می کنم بازی با اعداد و شمارش را بیشتر انجام بدهیم.

1-      اول از همه شمارش انگشتهای دست و پا است و حالا دیانا میداند یک دست 5 انگشت دارد و دو دست 10 انگشت.

2-      بازی بعد این بود که یک سبد برمیداشتم و دور خانه می گشتم و هر چیز قابل شمارش را به تعداد متفاوت زیر ده تا در آن می انداختم و بعد با دیانا آنها را یکی یکی بیرون می آوردیم و می شمردیم. مثل قاشق، میوه، اسباب بازی، مداد و …

3-      اعداد یک تا ده را روی یکسری کارت پرینت گرفته ام و طرف دیگرشان به ازای هر عدد همان تعداد دایره قرمز کشیده ام ( مثل کارتهای آموزش ریاضی به سبک گلن دومان یا شیچیدا) و بعد آنها را با هم می خوانیم و با استفاده از مهره ها و اسباب بازیهای ریز و یا ماکارونی و حبوبات کار شمارش را انجام می دهیم.

4-      روی کاغذ از یک تا پنچ می نویسم و بعد به ازای هر عدد یک دایره می کشم مثلا برای عدد دو، دو دایره و برای سه، سه دایره می کشم و این برای دختر من مثل نقاشی کشیدن است و از من می خواهد اعداد را برایش بنویسم و او دایره هایش را بکشد.

5-      گاهی به شکل خیلی ساده مفهوم جمع را با او کار می کنم . به این شکل که با لگوها یا گوی ها و مواد غذایی مثل ماکارونی این کار را انجام می دهیم. مثلا یک لگو برمیدارم و به دیانا می گویم “اگر لگوی سبز بیاد کنار لگوی قرمز چند تا لگو داریم؟ ” و او جواب می دهد. “حالا اگر لگوی آبی هم بخواد با این دو تا دوست بشه چند تا لگو میشن؟” و باز دیانا جواب می دهد و اگر اشتباه باشد من برایش می شمارم و جواب درست را به او می گویم.

6-      برای آموزش اعداد و شمارش از اسباب بازی ها و وسایل دیانا استفاده می کنم چون با آنها بهتر می تواند ارتباط برقرار کند.

7-      زمان این بازیها بیشتر از ده دقیقه مداوم نمی تواند باشد چون کودکم خسته می شود

شما والدين يا آموزگار عزيز  مي توانيد به راحتي انواع اختلالات يادگيري را بطور دقيق و مشخص تشخيص داده و بررسي نموده و تمرينات مناسب خود را تهيه و تا حد امكان مشكل درسي فرزند خود را درمان نماييد.

براي مشاهده فايل هاي تشخيصي و تمرينات درماني و …اينجا كليك نماييد.

پست‎های مرتبط:

اسباب بازی ها و کاهش کمیت و کیفیت زبان در نوزادان

🔸مطالعات نشان می دهد، استفاده از اسباب بازی های الکترونیکی...

20 تمرین پیشنهادی برای افزایش دقت و تمرکز دانش آموزان:

20 تمرین پیشنهادی برای افزایش دقت و تمرکز دانش آموزان:...

دانستنی های ریاضی

دانستنی های ریاضی .پاره خط را می توانیم از دو...