ریکاوری مغز و ذهن با نحوه خوابیدن

ریکاوری مغز و ذهن با نحوه خوابیدن

?تحقیقی که نشریه علوم اعصاب آن را منتشر کرده نشان می‌دهد که خوابیدن به پهلو باعث می‌شود که مغز از شر مواد زائد و مضر خلاص شود و این مسئله می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های عصب‌شناختی مانند آلزایمر و پارکینسون را کاهش دهد.
?خوابیدن به پهلو که در پزشکی به وضعیت “لترال “مشهور است باعث باز شدن گذرگاهی در مغز به نام مسیر گلیمفاتیک می‌شود که دفع مواد زائد و دیگر مواد شیمیایی را مهیا می‌کند. بر اساس این تحقیق مسیر گلیمفاتیک در در وضعیت به پهلو در زمان خواب بیشترین راندمان را برای دفع مواد زائد مغزی دارد.
?سیستم پاکسازی مواد زائد مغز یکی از هیجان انگیز ترین مواردی است که بدن در زمان خواب از آن استفاده می‌کند خواب کافی در هنگام شب موجب تقویت سیستم پاک سازی مغز می شود. سیستم پاک سازی مغز در زمان خواب بیشترین میزان فعالیت را دارد. سلول های مغز در طول خواب منقبض می شوند تا شکاف میان نورون ها بازشده و با جاری شدن مایعاتی، مغز تمیز می‌شود.
?به نظر می‌رسد که انسانها سالها به صورت ناخودآگاه از این وضعیت خواب برای پاکسازی مغز استفاده کرده‌اند. بسیاری از بیماری‌های مغزی مرتبط با اختلات خواب هستند و محققان به این نتیجه رسیده‌اند که همین مسئله به عنوان نمونه باعث از دست دادن حافظه در بیماری آلزایمر می‌شود.
 ?به یاد داشته باشیدعلاوه بر خواب مناسب، خوابیدن در وضعیت لترال مفیدترین مدل خوابیدن ا

پست‎های مرتبط:

راههای ایجاد نشاط برای دانش آموزان

ایجاد نشاط برای دانش آموزان ۱) تأسیس بانک جایزه و...

راه حل های برطرف کردن مشکل کند خوانی

راه حل های برطرف کردن مشکل کند خوانی یکی از...

جعبه لایتنر بسازیم

چکیده ای درباره ی جعبه ی لایتنر: جعبه ی لایتنر،...