برای زمان طولانی این باور وجود داشت که مردم با سطح مشخصی از هوش به دنیا میان و بهترین کار اینه که بر اساس استعدادهای ذاتی خودمون زندگی کنیم .اما حالا دانشمندان ثابت کردن که ما در واقع می‌تونیم پتانسیل های ذاتی خودمون رو افزایش بدیم، و البته از این فرآیند لذت هم ببریم .حالا ما می‌دونیم که با یاد گرفتن مهارت‌های جدید، مغز ما مسیرهای عصبی جدیدی می‌سازه که باعث می‌شه مغز بهتر و سریعتر کار کنه .

در اینجا هفت سرگرمی که باعث می‌شه شما باهوشتر بشین رو براتون فهرست کردیم و علتش رو هم توضیح دادیم

۱- ساز بزنید

کار کردن با آلات موسیقی و ساز زدن به شما در خلاقیت ، مهارت های تحلیلی ، زبان ، ریاضی ، مهارت‌های حرکتی و خیلی چیزای دیگه کمک می‌کنه. البته تمام اینها مزیت‌های خارق العاده ای هستن ولی بعضیا معتقدن که فعالیت‌های ورزشی گروهی هم همه این قابلیت‌ها رو ایجاد می‌کنن . اما چیزی که باعث برتری ساز زدن نسبت به فعالیت‌های دیگه می‌شه اینه که با ایجاد اتصال‌های جدید ، باعث تقویت جسم پینه ای مغز می‌شه که دو نیمکره رو بهم وصل می‌کنه.

یه جسم پینه‌ای بهبود یافته ، فارغ ازینکه شما چند سال دارین، به فعالیت‌های زیادی در مغز کمک می‌کنه از جمله : مهارت‌های اجرایی ، حافظه ، توانایی حل مشکلات و به طور کلی عملکرد مغز .

۲- مطالعه کنید

مهم نیست چیزی که می‌خونین هری پاتر باشه یا بازی تاج و تخت و یا آخرین شماره مجله وال استریت ژورنال .مطالعه کردن به هرحال براتون فایده داره .  مطالعه استرس رو کاهش می‌ده، که این باعث می‌شه احساس بهتری نسبت به خودتون داشته باشین ، و هر سه حالت هوش ( هوش متبلور ، هوش سیال و هوش هیجانی ) رو تقویت می‌کنه. این خودش باعث بهبود یه سری مهارت در شما می‌شه. مثلا توانایی حل مشکلات، توانایی قراردادن اطلاعات مختلف کنار هم برای هدایت بهتر زندگی روزمره ، تشخیص الگوها، درک فرآیندها  و قدرت تفسیر دقیق احساسات دیگران و واکنش درست به آنها.

توی زندگی شغلی‌، این مهارت ها تبدیل می‌شن به درک بهتر اینکه چطور مسائل مختلف اتفاق میفتن و همچنین تقویت توانمندی‌های مدیریتی .

۳- مرتب ورزش کنید

ورزش کردن گاه و بیگاه چندان تاثیری نداره . تمرین کردن به طور مرتب خیلی مؤثرتر از اینه که مثلا بعضی وقتها تمرینات خیلی سنگین انجام بدین.

ورزش مرتب سلو‌ل‌ها رو سرشار از پروتئینی به نام  BDNF میکنه که به کارکرد حافظه ، یادگیری ، تمرکز و فهم کمک می‌کنه . معمولا به مجموعه این مهارت‌ها می‌گن تیزهوشی .

بعضی از دانشمندها عقیده دارن که نشستن برای زمان طولانی تاثیر معکوس روی مغز داره و در واقع مانع کارکرد صحیح مغز می‌شه .

۴ – یه زبان تازه یاد بگیرید

معما و جدول حل کردن برای تقویت مغز رو بی‌خیال بشین  و به جاش یه زبان خارجی یاد بگیرین . تحقیقات نشون داده افرادی که دو زبانه هستن در حل معما موفق‌تر از کسانی هستن که فقط به یه زبان صحبت می‌کنن . یاد گرفتن موفقیت آمیزِ یه زبان جدید مغزتون رو قادر به انجام هر کار سخت ذهنی‌ای می‌کنه . مثلا مهارت‌های اجرایی معمول، مثل برنامه‌ریزی کردن و توانایی حل مشکلات.

علاوه بر این،صحبت کردن حداقل دو تا زبان مختلف ، روی توان شما در نظارت بر محیط اطراف و  تمرکز روی روند انجام کارها هم تاثیر مثبت داره. معمولا به کارمندها گفته می‌شه که اگه می‌خواین توی کارتون پیشرفت کنین باید اسپانیایی یا فرانسوی یاد بگیرین ، چون مدیرها اکثرشون به چند تا زبان صحبت می‌کنن. البته با توجه به عملکرد مغز هنگام یادگیری زبان ممکنه این روند برعکس هم باشه . یعنی در واقع یادگیری زبان جدید ممکنه همون حلقه گمشده‌ای باشه که مغز  آدمها رو آماده می‌کنه که به پست های رده بالا برسن .

۵ –یادگیری افزاینده رو در خودتون محک بزنید

خیلی از دانش آموزان باهوش دبیرستان و کالج برای امتحان‌های نهایی حسابی درس می‌خونن، و به نظر میاد توی روز امتحان تسلط کامل به موضوعات امتحان دارن ، اما مشکل اینجاست که ما به راحتی و به سرعت این اطلاعات رو فراموش می‌کنیم .چون خیلی به ندرت نیاز می‌شه که این اطلاعات رو دوباره دوره کنیم. یکی از دلایلی که یادگیری زبان جدید ما رو باهوشتر می‌کنه اینه که نیاز داره از روش یادگیری افزاینده استفاده کنیم  . چون ما دوباره و دوباره به بازبینی‌ چیزهایی که یاد می‌گیریم احتیاج پیدا می‌کنیم، گرامر و لغاتی که ما یاد می‌گیریم به دفعات تکرار می‌شن تا ما در یادگیری زبان جدیدمون پیشرفت کنیم .

با پیگیری اطلاعات ارزشمند و قابل توجهی که به دست میارین، روش یادگیری افزاینده رو در  زندگی روزمره و شغلی‌تون به کار بگیرین . بشینین و کتاب‌هایی که جدیدا خوندین رو توی ذهنتون جمع‌بندی کنین، مذاکرات مهم رو رصد کنین، یا یه دفتر یادداشت همراه داشته باشین که هرچی که نظرتون رو جلب میکنه توی اون یادداشت کنین . روش یادگیری افزاینده رو با برنامه پیشرفت فردیتون تلفیق کنین.

۶ – از مغزتون کار بکشید

سودوکو ، پازل ، جدول ، بازی‌های تخته‌ای ، بازی‌های ویدئویی ،  بازیهای کارتی و فعالیت‌های مشابه انعطاف پذیری مغزی رو افزایش می‌ده . این شامل انواع گسترده ای از تغییرات در مسیر شبکه عصبی مغز و سیناپس‌ها می‌شه که به طور کلی باعث می‌شه مغز خودش رو دوباره منظم کنه .

وقتی سلول‌های عصبی به روش جدیدی واکنش نشون می‌دن، انعطاف پذیری مغزی افزایش پیدا می‌کنه که به ما اجازه می‌ده توانایی بیشتری برای دیدن مسائل از نقاط دید متفاوت داشته باشیم، و رابطه علت و معلولی رفتارها و احساسات مختلف رو بهتر درک کنیم. ما از الگوهای جدید آگاه می‌شیم و مهارت‌های شناختی‌ ما بهبود پیدا می‌کنه .

با توجه به اینکه انعطاف پذیری مغزی در اختلالاتی مثل وزوز گوش داخلی نقش داره ، افزایش اون می‌تونه از این وضعیت جلوگیری کنه .  برای مثال کسایی که انعطاف پذیری مغزی بالایی دارن کمتر در معرض اضطراب و افسردگی قرار می‌گیرن و بهتر و سریعتر یاد می‌گیرن و به خاطر می‌سپرن .

۷ – مدیتیشن کنید

در سال ۱۹۹۲ دالایی لاما از دانشمندی به نام ریچارد دیویدسون دعوت کرد تا امواج مغزیش رو در حین مدیتیشن آزمایش کنه، تا ببینه آیا می‌تونه به اراده خودش امواج مغزی خاصی تولید کنه یا نه.

معلوم شد وقتی دالایی لاما و بقیه راهب ها در حین مدیتیشن کردن، روی احساس شفقت خودشون متمرکزن، امواج مغزی‌شون نشون می‌ده که اونا عمیقا در وضعیت ذهنی مهربانانه و دلسوزانه‌ای هستن .نتیجه کامل تحقیقات در سال ۲۰۰۴ ابتدا در آکادمی ملی علوم، و بعد در وال استریت ژورنال منتشر شد و توجهات زیادی رو به خودش جلب کرد .

مدیتیشن برای کسانیکه بلند پرواز بودن جالب شد، چون این تحقیق نشون می‌داد که ما می‌تونیم امواج مغزی خودمون رو کنترل کنیم و هرچی رو که خودمون می‌خوایم، هر زمانی که می‌خوایم، احساس کنیم . این یعنی ما می‌تونیم درست قبل از شروع یه جلسه مذاکره احساس قدرت بیشتری داشته باشیم ، یا موقع درخواست اضافه حقوق احساس اعتماد به نفس بیشتری بکنیم و موقع تماس تلفنی برای فروش محصول به مشتری متقاعد کننده‌تر به نظر بیایم .

ایده کلی اینه که مغز می‌تونه بیشتر توسعه پیدا کنه و شما می‌تونین این کارو هدفمند انجام بدین .فعالیت‌های متفاوت ، مناطق متفاوتی از مغز رو تحریک می‌کنن، پس شما می‌تونین علاوه بر بهبود بخشیدن نقاط ضعفتون، روی شکست ناپذیر شدن توانایی‌هاتون هم کار کنین .

متمرکز کردن پیشرفت فردی روی مغز مناسب افرادیه  که حس می‌کنن در کار وحرفه‌‌شون به بالاترین حد رسیدن ( یا اینکه روند پیشرفتشون متوقف شده ). همچنین برای کسانیکه توی شغلشون بلندپرواز هستن، و برای کار آفرینانی که به دنبال افزایش استعدادهای خود هستن هم مناسبه.

شما والدین یا آموزگار عزیز  می توانید به راحتی انواع اختلالات یادگیری را بطور دقیق و مشخص تشخیص داده و بررسی نموده و تمرینات مناسب خود را تهیه و تا حد امکان مشکل درسی فرزند خود را درمان نمایید.

برای مشاهده فایل های تشخیصی و تمرینات درمانی و …اینجا کلیک نمایید.